Sezon roztopów i problem nadmiernej wilgotności

18.08.2021   12:02  |  

Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu czy w mieszkaniu jest konieczne z wielu względów. Zbyt suche powietrze, negatywnie wpływa na kondycję naszej skóry, może zaostrzać infekcje i stymulować rozwój infekcji górnych dróg oddechowych, co może być spowodowane między innymi przesuszeniem śluzówki nosa. Jednak nie tylko zbyt mała wilgotność może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. W tym artykule przybliżamy problem nadmiernej wilgotności w domu i mieszkaniu, a także podpowiadamy co zrobić, aby się jej pozbyć.

Wilgotność powietrza – czym jest?
Wilgotność powietrza – czym jest?

Wilgotność powietrza to wartość określająca procentową zawartość cząsteczek wody we wskazanej objętości powietrza. Optymalny poziom wilgotności powietrza w domu i mieszkaniu powinien wynosić od 40 do 60%. Zagwarantuje on dobre samopoczucie, wpłynie pozytywnie na kondycję naszej skóry, ale też zadba o kondycję przedmiotów znajdujących się w domu. W zależności od pory roku poziom wilgotności we wnętrzu domu czy mieszkania ulega zmianie. To zupełnie naturalne zjawisko, związane ze zmiennością aury. Przykładowo latem poziom wilgotności może dochodzić nawet do 80 czy 90%. Ten poziom wcale nie jest dla nas korzystny, wręcz przeciwnie. Tak wysoka wilgotność może bowiem prowadzić do bóli głowy, odczuwania chłodu, a także pogorszenia ogólnego samopoczucia. Zimą sytuacja wygląda zwykle odwrotnie. Ze względu na sezon grzewczy. Wilgotność w domach, a także blokach mieszkaniowych radykalnie spada, często niestety powodując równie niekorzystne skutki.

Zbyt duży poziom wilgotności w domu – dlaczego może być groźny?

Tak jak już wspominano, zbyt wysoki poziom wilgotności może spowodować wiele szkód. Nie tylko wpłynie on negatywnie na samopoczucie domowników. Może też prowadzić do rozwoju pleśni i stęchlizny, a te z kolei są jednym z podstawowych przyczyny chorób u dzieci. Pleśń i grzyby na ścianach to jeden z najczęściej pojawiających się problemów, spowodowanych właśnie za dużą wilgotnością pomieszczenia. Może ona bowiem uszkodzić takie urządzania jak pralka, płyta indukcyjna, czy piekarnik.

 

Zbyt duży poziom wilgotności w domu – dlaczego może być groźny?
Nadmierna wilgotność w domu – skąd się bierze?
Nadmierna wilgotność w domu – skąd się bierze?

Problem z nadmierną wilgotnością w domu nie pojawia się ot, tak, bez powodu. Pora roku nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Zwykle powodów takie stanu rzeczy jest kilka. Może to być problem ze szczelnością okien lub drzwi. Aby temu zapobiec, musisz więc poddać je regulacji, a jeśli to nie poskutkuje, spróbować samodzielnie zrobić co konieczne – na przykład uszczelnić je silikonem i pianą uszczelniającą. Warto wziąć też pod uwagę montaż okien ze specjalnymi nawiewnikami, które pomogą wygodnie regulować wilgotność, za pomocą ręcznego otwierania oraz zamykania nawiewów. Osoby będące na etapie budowy i wykańczania domu powinny po pierwsze dokładnie sprawdzić teren, na którym buduje, a po drugie zaplanować wykończenie domu z materiałów, które pozytywnie wpłyną na brak wilgoci we wnętrzu. Jak jeszcze walczyć z nadmiarem wilgotności w mieszkaniu?

• codziennie rano wietrz dom/mieszkanie przez kilkanaście minut,

• pranie staraj się suszyć na tarasie lub balkonie,

• w trakcie gotowania przykrywaj garnki pokrywkami, by odgraniczyć zbyt silne parowanie,

• w czasie kąpieli uruchamiaj wentylator i staraj się nie przesiadywać przez długi czas w nagrzanej od wody łazience,

• regularnie rozszczelniaj okna, by pobudzić lub zwiększyć cyrkulację powietrza.

Skuteczne sposoby osuszania powietrza w domu

Jest kilka skutecznych sposobów na walkę z nadmierną wilgotnością, jeśli te wcześniej wspominane, domowe, codzienne nawyki nie pomogą. Oręże, jakie należy użyć do walki z wilgocią, uzależnione jest przede wszystkim od częstotliwości jej pojawiania się. W sytuacji, gdy nadmiar wilgoci obserwujemy w domu tylko sporadycznie, wystarczy, że dobrze wywietrzymy mieszkanie, a następnie odpowiednio je dogrzejemy. Aby zyskać kontrolę nad poziomem wilgotności w domu, warto kupić sobie urządzenie zwane higrometrem. Pomiary wilgotności w mieszkaniu najlepiej wykonywać w kilku różnych miejscach, ważne, aby wilgotność była równomierna dla wszystkich pomieszczeń w domu. Przydatna będzie do tego również stacja pogodowa, która na bieżąco będzie informować Cię, jaki jest dzień tygodnia, która jest godzina, jaka jest temperatura na zewnątrz i wewnątrz, a nawet, jakie jest ciśnienie.

Osuszacze firmy Warmtec wykonają pomiar wiglotności powietrza w Twoim domu 

Skuteczne sposoby osuszania powietrza w domu
Osuszacze powietrza adsorpcyjne
Osuszacze powietrza adsorpcyjne

Ten rodzaj osuszaczy powietrza wykorzystuje zjawisko adsorpcji wody na powierzchni adsorbentu. Rotor znajdujący się w urządzeniu jest pokryty specjalnym materiałem, który ma za zadanie adsorbowanie wody z przechodzącego powietrza. Ta metoda jest bardzo wydajna, jednak urządzenia są bardziej energochłonne niż na przykład osuszane kondensacyjne. Ponadto generują one dużo więcej ciepła.

Osuszanie powietrza za pomocą wentylacji i klimatyzacji

Kolejna metoda osuszania powietrza to wykorzystanie klimatyzacji i wentylacji. Metoda ta sprawdza się najlepiej zimą, kiedy wewnątrz panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz. Latem natomiast metoda ta się nie sprawdzi. Do osuszania powietrza za pomocą wentylacji potrzebny jest dobry wentylator, który zapewni właściwą wymianę powietrza, nie doprowadzając przy tym do pochłaniania pary wodnej przez suche części ścian. Alternatywą dla wentylatora jest klimatyzacja, Większość klimatyzatorów jest wyposażonych w pompę ciepła, dzięki czemu mogą nie tylko chłodzić, ale również grzać pomieszczenie. Dzięki temu klimatyzator również dobrze sprawdzi się do osuszania pomieszczenia.

Osuszanie powietrza za pomocą wentylacji i klimatyzacji
Osuszacze kondensacyjne
Osuszacze kondensacyjne

Najskuteczniejszą jednak metoda osuszania pomieszczenia jest wykorzystanie specjalnych osuszaczy powietrza. Mamy do wyboru kilka rodzajów osuszaczy, różniących się technologią działania. Osuszacze kondensacyjne to ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie. Działa on na zasadzie metody kondensacyjnej, co oznacza, że odbiera wilgoć z powietrza, chłodząc je do punktu rosy. W takich warunkach zaczyna wykraplać się wilgoć z powietrza, którą urządzenie pochłania. Osuszacz kondensacyjny zbudowany jest z wentylatora, sprężarki, wymienników ciepła, a także elementu rozprężonego. W wentylatorze odbywa się wymuszony przepływ wilgotnego powietrza. Temperatura parownika jest niższa niż temperatura punktu rosy, w wyniku czego dochodzi do kondensacji pary wodnej z powietrza, która osadza się na ściankach osuszacza. Pobrana w ten sposób woda gromadzona jest w specjalnym zbiorniku urządzenia lub odprowadzana do kanalizacji – to uzależnione jest od modelu osuszacza. Kolejnym etapem pracy urządzenia jest ochłodzenie i osuszenie powietrza, które po tym, ogrzewane jest przez skraplacz. Suche powietrze se skraplacza wydalane jest z powrotem do pomieszczenia.

Osuszacze z ogniwem Peltiera

Kolejną metodą osuszania jest skorzystanie z osuszaczy kondensacyjnych z ogniwem Peltiera. Mechanizm ich działania jest analogiczny jak w osuszaczach kondensacyjnych, z tą różnicą, że zamiast sprężarki, zamontowano w nich zintegrowany przetwornik termoelektryczny, który wytwarza duże różnice temperatur. Jedna z płytek przetwornika mocno się nagrzewa, natomiast druga silnie chłodzi. Różnica temperatur jest znaczna – nawet 70 stopni. Ten rodzaj osuszaczy nie wymaga kompresora, dzięki czemu są niezwykle ciche, jednak wpływa to też na ich mniejszy zasięg i skuteczność. Najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach.

Osuszacze z ogniwem Peltiera
Osuszacze powietrza marki Warmtec
Osuszacze powietrza marki Warmtec

Jak widzimy najskuteczniejsze osuszacze powietrza to osuszacze kondensacyjne, przemawia za nimi również stosunek skuteczności do poboru prądu, który jest dużo niższy niż np. w osuszaczach adsorpcyjnych. Warto wybierać osuszacze powietrza i inne sprzęty gospodarstwa domowego pochodzące od sprawdzonych producentów, gwarantujących jakość i skuteczność. Takim producentem jest firma Warmtec. Sp. z o.o, która już od ponad 15 lat produkuje wysokiej jakości grzejniki elektryczne, nagrzewnice, kurtyny powietrzne, podgrzewacze wody, klimatyzatory i oczywiście osuszacze oraz oczyszczacze powietrza.

zobacz kompaktowy osuszacz powietrza Warmtec ODT-20

Problem zbyt dużej wilgotności w domu – jak skutecznie go rozwiązać?

Nadmierna wilgotność w domu i mieszkaniu może przysporzyć nam sporo problemów, zarówno zdrowotnych, jak i budowlanych. Choroby i alergie przeplatane z nieestetycznym i niezdrowym grzybem na ścianie to wystarczające powody, aby zadbać o pozbycie się nadmiernej wilgotności z domu jak najszybciej. Jak to zrobić? Skuteczne osuszanie powietrza jest możliwe między innymi dzięki specjalnym osuszaczom powietrza, które szybko i skuteczne pomagają pozbyć się nadmiaru wilgoci. Oczywiście, zanim przystąpimy do osuszania, musimy wyznaczyć cele, a także możliwości, jakie mamy.

Problem zbyt dużej wilgotności w domu – jak skutecznie go rozwiązać?
Osuszanie powietrza metodą ogrzewania i wentylacji
Osuszanie powietrza metodą ogrzewania i wentylacji

W przypadku kiedy w domu czy mieszkaniu mamy problem ze zbyt dużą wilgotnością, musimy reagować szybko, aby się jej pozbyć, ponieważ skutki długotrwałego utrzymywania się takiego stanu mogą być bardzo niekorzystne. Jedną z metod osuszania powietrza jest osuszanie z wykorzystaniem ogrzewania powietrza i wentylacji pomieszczenia. Metoda ta polega na uzyskaniu odpowiedniej wysokiej temperatury powietrza, która pozwoli na gromadzenie cząsteczek wody, przy jednoczesnej intensywnej wentylacji, która z kolei umożliwi wyprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Metoda ta jest skuteczna jednak tylko wtedy, jeśli na zewnątrz panują odpowiednie warunki atmosferyczne.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

Ustawienia cookies Akceptuje

Ustawienia cookies

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas poruszania się po witrynie. Spośród nich pliki cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i rozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Masz również możliwość rezygnacji z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może wpłynąć na wygodę przeglądania.