Podstawowym zagrożeniem związanym z wodą pitną są jej skażenia mikrobiologiczne. Tam, gdzie znajduje się woda, tam tworzy się życie i namnażają się patogeny. Promieniowanie UV zabezpiecza wodę przed pojawieniem się w niej bakterii i wirusów. Coraz więcej ludzi korzysta z tej metody, w celu dezynfekcji wody we własnym domu, szczególnie przy korzystaniu z wody studziennej lub z własnych ujęć.
Ponadto stosowana przez wodociągi dezynfekcja związkami chloru nie zawsze okazuje się skuteczna. Woda przebywająca dłuższy czas w instalacji narażona jest na pojawienie się w niej ponownie bakterii i wirusów. Nie bez znaczenia pozostaje również nieszczelność rur, którymi doprowadzana jest woda do naszych domów czy mieszkań. Zagrożenia zanieczyszczenia tych sieci wodociągowej np. bakteriami e-coli zdarzają się dość często, o czym informują nas media.
Już dziś możemy skutecznie eliminować zagrożenia biologiczne w przypadku gdy występują w wodzie.
Lampy bakteriobójcze UV są wykorzystywane w gabinetach i placówkach medycznych już od wielu lat. Lampa bakteriobójcza to lampa, która emituje wiązki promieniowania UV. Jak pokazują liczne badania sanitarne, ten sposób sterylizacji są jedną z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów zapewniających skuteczną dekontaminację różnych obszarów.
Promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 250-265 nm posiada najbardziej efektywne działanie bakteriobójcze. Skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby i eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych. Najskuteczniejsze działanie bakterio - oraz zarodnikobójcze wykazuje promieniowanie typu UVC. Ten typ promieniowania zmienia strukturę / budowę białek cytoplazmatycznych oraz kwasów nukleinowych, co w konsekwencji prowadzi do zmiany w budowie DNA w drobnoustroju. Powstała zmiana prowadzi do reakcji chemicznej, w wyniku której szkodliwy patogen zostaje unicestwiony. Przy wykorzystaniu tej metody warto pamiętać, iż tylko dobranie odpowiedniej dawki promieniowania skutecznie zabije patogen.
Źródłem promieniowania nadfioletowego w lampie bakteriobójczej jest promiennik bakteriobójczy TUV. Do wytworzenia promienników TUV wykorzystano specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji dla promieniowania bakteriobójczego. Szkło kwarcowe absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. Producentem żarników UV jest Philips.
Lampy UV przeznaczone do systemów do filtracji wody wykonano ze stali nierdzewnej przeznaczonej do kontaktu z żywnością.
Dane techniczne
Model:
AP - UVL - 11W
Typ:
lampa UV do dezynfekcji wody
Moc żarnika:
11 W
HX-UV0 lub HX-UV1
Żywotność żarnika:
8 000 h lub 1 ROK
Producent żarnika:
Phillips Holland
Mocowanie żarnika:
G5
Dozowanie UV:
>30 000 uWsec / cm2
Wydajność oczyszczania:
0,15 - 0,22 m3/h
Materiał wykonania:
stal nierdzewna spożywcza 304
Sygnalizacja awarii:
dioda LED /
powiadomienie dźwiękowe
Timer:
nie
Średnica przyłączy wody:
1/4"
Ciśnienie robocze:
5 bar
Zasilanie elektryczne:
100 - 240 V / ~50 / 60 Hz
Średnica obudowy lampy:
Ø 51,0 mm
Długość lampy:
260 mm